Tips and Tricks
Tieto rady Vám pomôžu identifikovať kritické body Vášho potenciálneho zamestnávateľa a pripraviť sa úspešne zvládnuť nástrahy prijímacieho konania.
Kontaktujte potenciálneho zamestnávateľa (telefonicky, prostredníctvom e-mailu) čo najskôr po zverejnení inzerátu, resp. zašlite svoj životopis a vyžadované materiály ako reakciu na danú pracovnú ponuku
– Dohodnite si termínu osobného pohovoru, na ktorom sa s potenciálnym zamestnávateľom porozprávate o ponúkanej pozícii a tiež o možnosti prezentovať Vaše schopnosti
– Prvý dojem je rozhodujúci – buď Vaše materiály potenciálneho zamestnávateľa hneď oslovia alebo ste mimo hry. Pokiaľ chcete dosiahnuť svoj cieľ – pozvanie na osobný pohovor, venujte dostatok pozornosti tiež Vašej písomnej prezentácii. Potenciálneho zamestnávateľa presvedčíte obsahom, ale aj formou Vašej písomnej prezentácie. A myslite na to, že uchádzať sa o zamestnanie znamená predať svoje schopnosti. Urobte si reklamu na seba
– Vaša príprava na stretnutie je nesmierne dôležitá. Je dôležité, aby ste si o spoločnosti, kam idete na stretnutie zistili čo najviac informácií.
Písomné materiály uchádzača o voľné pracovné miesto obsahujú spravidla motivačný list, životopis, foto a prípadné certifikáty korešpondujúce s danou pracovnou pozíciou.
Motivačný list
– Cieľom motivačného listu je v krátkosti a presne vysvetliť, prečo ste práve Vy ten pravý kandidát pre túto konkrétnu firmu. Pokiaľ dôkladne porozmýšľate o svojich silných stránkach a kvalifikácii, bude pre Vás ľahšie pripraviť si v rámci motivačného listu presvedčivú reklamu na svoju osobu.
– Zdôvodnite, prečo sa zaujímate o túto konkrétnu spoločnosť. Objasnite vzťah medzi požiadavkami na úspešného kandidáta a Vašimi schopnosťami. Dôležité je, aby ste už na tomto mieste vysvetlili do akej miery sa o danú spoločnosť zaujímate a prečo by ste chceli pracovať práve tu.
– Používajte kľúčové pojmy, ktoré ste získali pri zisťovaní informácií o firme, ktorá dané pracovné miesto ponúka. Za nimi sa schovávajú rozhodujúce kritériá pre výber úspešného uchádzača. Správnou voľbou slov ponúknete potenciálnemu zamestnávateľovi priamy odkaz na Vašu spôsobilosť pre firmu.
– Pokúste sa obsah motivačného listu vtesnať do maximálne 10-ich viet.
Životopis
Životopis je najdôležitejší dokument pri uchádzaní sa o zamestnanie. Uvádzajú sa tu prehľadnou formou najdôležitejšie informácie o Vás a argumenty, ktoré by mohli hovoriť pri prijímacom konaní vo Váš prospech.
– Neexistuje optimálna dĺžka životopisu. Každopádne svoj životopis zostavte tak, aby bol jasný, krátky, výstižný a prehľadný
– Ak máte medzi jednotlivými zamestnaniami obdobia kedy ste nepracovali, majte pripravene vysvetlenie, ako napr. cestovanie, štúdium a pod.
Základné údaje životopisu
– dosiahnuté vzdelanie, rok ukončenia
– popis činnosti, ktoré ste doposiaľ vykonávali a názov zamestnávateľa (zrozumiteľný úplný názov firmy; odvetvie, v ktorom firma pôsobí)
– stručný opis Vašej súčasnej pozície (popis funkcie; oblasti, za ktoré ste zodpovedný; najvýznamnejšie úspechy, ktoré ste v súčasnej funkcii dosiahli)
– doplnkové vzdelanie (kurzy a školenia, ktoré ste absolvovali v súvislosti s Vašou doterajšou praxou, ale aj tie, ktoré ste absolvovali a nemusia priamo nesúvisieť s Vašou praxou)
– úroveň cudzích jazykov
– úroveň počítačových znalostí
– vodičský preukaz
– záujmy a koníčky
Údaje v životopise sa spravidla zoraďujú v obrátenom poradí, ako je časová následnosť – začínate činnosťou, ktorou sa zaoberáte práve teraz, postupujete proti časovej následnosti
Referencie
– o poskytnutie referencií na Vás požiadajte také osoby, ktoré vedia vyzdvihnúť Vaše silné stránky
– pokiaľ nenájdete nikoho, kto by Vám bol ochotný poskytnúť referencie, nič sa nedeje, pretože posudzovanie referencií nie je v žiadnom prípade objektívna záležitosť.